SKŁADNIKI
ROZCZYN

100 ml ciepłego mleka
50 g świeżych drożdży
łyżka cukru
łyżka mąki pszennej
CIASTO
400 g mąki tortowej
80 g cukru
3 jajka
180 g rozpuszczonego masła
ok. 200 g jagód
KRUSZONKA
50 g cukru pudru
60 g masła
90 g mąki

PRZYGOTOWANIE
Kruszonka:
mąkę i cukier puder wsypujemy do miski, dodajemy masło i rozcieramy palcami tak długo, aż się połączą. Tak powstałą kruszonkę wstawiamy do lodówki.
Rozczyn: ciepłe mleko wlewamy do sporej miski, dodajemy drożdże, cukier i mąkę. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 10-25 minut w ciepłe miejsce, żeby drożdże mogły wyrosnąć (mogą wtedy nawet potroić objętość).
Ciasto: mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cukier, wlewamy rozczyn i wyrabiamy (można ręcznie, można mikserem ze specjalną końcówką). Potem dodajemy jajka i znów wyrabiamy aż do momentu, gdy masa stanie się jednolita. Następnie wlewamy rozpuszczone masło i wyrabiamy przez kolejne 10 minut. Gdy ciasto będzie gładkie, lśniące i zacznie delikatnie odchodzić od dłoni (albo końcówki miksera), to znaczy, że jest już wyrobione. Przykrywamy je wtedy ściereczką i odstawiamy na 60-70 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Po tym czasie raz jeszcze wyrośnięte ciasto delikatnie zagniatamy na blacie podsypanym mąką, a potem rozwałkowujemy na prostokąt ok. 25×35 cm. Rozsypujemy na nim jagody, a następnie zwijamy w rulon wzdłuż dłuższego boku.
Zwinięte ciasto kroimy na 16-18 kawałków, które układamy (cięciem do dołu) na blachach wyłożonych papierem pergaminowym, przykrywamy i odstawiamy na 30-40 minut.
Po tym czasie każdy kawałek posypujemy kruszonką i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika. Pieczemy ok. 18 minut.

Liczba drożdżówek: 16-18

Smacznego!