Choć ten francuski deser przygotowywany jest najczęściej z ciasta kruchego lub francuskiego, ja postanowiłem trochę przełamać tradycję i przygotować go z ciasta filo. Jest równie smaczny, za to jeszcze bardziej kruchy i chrupiący. Przepisów na „odwróconą tartę” pojawi się kilka, bo to prosty deser i w zależności od owoców lub dodatków może wyglądać i smakować zupełnie inaczej.  

Tarta Tatin z jabłkami na cieście filo

50 g brązowego cukru
50 g masła
2 jabłka
sok z 1/2 cytryny
1 łyżka cynamonu
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
4 płaty ciasta filo
3-4 łyżki masła do smarowania ciasta filo

Masło rozpuszczamy na żeliwnej patelni (lub blaszce, którą możemy trzymać zarówno na ogniu jak i w piekarniku). Dodajemy cukier, sok z cytryny i ekstrakt waniliowy. Mieszamy dokładnie, aż się rozpuści i pozostawiamy na ok 2-3 minuty. Gdy cukier zacznie się karmelizować, układamy obrane, pokrojone w ósemki i posypane cynamonem jabłka. Najlepiej zrobić to dosyć „szczelnie”, bo po upieczeniu tarta będzie odwrócona, więc ułożenie jabłek posłuży także za jej dekorację.
Masło do posmarowania ciasta rozpuszczamy. Na jabłkach układamy jeden płat ciasta filo, smarujemy masłem, na nim układamy drugi płat i znowu smarujemy masłem i tak postępujemy z pozostałymi płatami. Na koniec podwijamy delikatnie ciasto na końcach do środka.
Tarte pieczemy ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni.
Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na kilka minut do lekkiego przestygnięcia. Następnie nożem okrawamy brzegi ciasta, jeśli gdzieś się przykleiło podczas pieczenia.
Na blachę ustawiamy talerz i odwracamy ciasto. Dla pewności lekko stukamy w dno blaszki, aby żadne jabłko nie pozostało na blaszce.

Smacznego!