SKŁADNIKI
BISZKOPT
4 jajka
120 g drobnego cukru
80 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
PONCZ
3 łyżki herbaty earl grey
200 ml wrzątku
3-4 łyżki rumu
KREM CZEKOLADOWY
200 ml śmietanki 36%
250 g mlecznej czekolady
2-3 łyżki rumu
PIANKA KAWOWA
400 g śmietanki 36%
2 łyżeczki żelatyny
3-4 łyżki wrzącej wody
4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
3-4 łyżki cukru pudru
DEKORACJA
200 g czekolady
50 ml wody

PRZYGOTOWANIE
Biszkopt:
oddzielone białka od żółtek ubijamy na sztywno. Następnie dodajemy po łyżce cukru i ubijamy cały czas aż do skończenia cukru. Białka powinny być lśniące i sztywne. Kolejno dodajemy żółtka i cały czas ubijamy. Na koniec dodajemy przesianą mąkę wraz z proszkiem i delikatnie mieszamy pianę, aby nie opadła, a na koniec mąkę ziemniaczaną i ponownie mieszamy. Masę wlewamy do blaszki (tortownica średnicy ok. 19-20 cm) wyłożonej papierem pergaminowym i pieczemy ok. 30 minut w 180 stopniach. Po wystudzeniu przekrawamy na trzy blaty.

Poncz: herbatę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do ostygnięcia. Przecedzamy, dodajemy rum.

Krem czekoladowy: na parze rozpuszczamy śmietankę wraz z czekoladą i rumem. Po kilku minutach mieszamy na jednolitą masę. Miskę z masą czekoladową wstawiamy do miski z lodek i całość na godzinę do lodówki, co kilkanaście minut mieszając masę. Po tym czasie ubijamy na krem. Powinien zwiększyć objętość i stać się gęstszy.
Do blaszki, w której piekliśmy biszkopt, wkładamy dolny blat ciasta, nasączamy 1/3 ponczu i na biszkopt wykładamy cały krem czekoladowy. Krem przykrywamy środkowym blatem ciasta, który nasączamy 1/3 ponczu. Wstawiamy do lodówki.

Pianka kawowa: w tym czasie żelatynę wraz z kawą rozpuszczamy we wrzątku, przecedzamy i odstawiamy do ostudzenia. Śmietanę wraz z cukrem ubijamy na sztywno. Do żelatyny dodajemy kilka łyżek ubitej śmietany, delikatnie mieszamy. Następnie mieszamy kawową śmietankę z resztą ubitej śmietany i wstawiamy na 10 minut do lodówki. Po tym czasie piankę przelewamy na ciasto i przykrywamy ostatnim blatem ciasta, który nasączamy resztą ponczu. Wstawiamy do lodówki na 4-5 godzin.

Dekoracja: czekoladę rozpuszczamy na parze, dolewamy wodę i dokładnie mieszamy. Czekolada może się scukrzyć, to normalne, po kilku minutach mieszania będzie gładka i lśniąca. Lekko studzimy i tak przygotowaną czekoladą dekorujemy tort, który wyciągamy z blaszki.

Smacznego!