Kokos i biała czekolada to smaki, do których wracam bardzo często. Idealnie się uzupełniają, a poza tym świetnie pasują do świeżych i mrożonych owoców. 

Tarta kokosowa z truskawkami i borówkami 

kruche ciasto:
150 g mąki
20 g mielonych migdałów
20 g wiórków kokosowych
70 g masła
50 g cukru pudru
1  jajko

masa czekoladowo-kokosowa:
150 g truskawek (mogą być mrożone)
50 g borówek
200 g białej czekolady
200 g śmietanki kremówki
20 g wiórków kokosowych
1 żółtko
1 jajko

Kruche ciasto: mąkę, mielone migdały, wiórki kokosowe i cukier puder mieszamy, dodajemy posiekane masło, wbijamy jajko i całość energicznie wyrabiamy. Powstałe ciasto owijamy przezroczystą folią (najlepiej zawinąć tak, aby pozostawić sporo folii z każdej strony, pozwoli to później na rozwałkowanie zawiniętego ciasta bez podsypywania go dodatkową mąką) i wstawiamy do lodówki na 30 minut.
Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na okrąg wielkości blaszki, pamiętając o pozostawieniu brzegów (średnica ok. 20 cm). Odklejamy z jednej strony folię, przekładamy ciasto na foremkę i delikatnie z każdej strony dociskamy i wypełniamy foremkę. Na koniec odklejamy delikatnie folię i wstawiamy blaszkę do lodówki na 30 minut.
Gdy ciasto będzie schłodzone, przykrywamy papierem pergaminowym i obciążamy fasolą lub grochem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Po 10 minutach wyciągamy obciążenie i pieczemy jeszcze ok. 5-6 minut.

Masa czekoladowo-kokosowa: w tym czasie rozpuszczamy śmietankę, dodajemy do niej czekoladę, odstawiamy z ognia i po kilku minutach mieszamy dokładnie, aż czekolada połączy się ze śmietaną. Studzimy.
Jajko wraz z żółtkiem ubijamy kilka minut mikserem, następnie dodajemy wystudzoną czekoladę i kokos. Delikatnie całość mieszamy.

Na podpieczonym spodzie układamy owoce, zalewamy całość masą czekoladowo-kokosową. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy jeszcze ok. 30 minut. Studzimy w piekarniku.

Przed podaniem dekorujemy cukrem pudrem.

Smacznego!