Lody z prażonymi pistacjami i pastą pistacjową

300 ml mleka skondensowanego
400 ml śmietany 36%
400 ml pasty pistacjowej
200 g łuskanych pistacji

Pistacje oczyszczamy z brązowych łusek (po uprażeniu będą gorzkie) i wrzucamy je na gorącą patelnię, prażymy kilka minut na złoty kolor. Powinny stać się chrupiące i lekko brązowe. Studzimy i siekamy lub miksujemy w blenderze (dosyć krótko, bo orzechy są tłuste i po dłuższym miksowaniu powstanie pasta).

Mleko skondensowane mieszamy dokładnie z pastą pistacjową za pomocą rózgi lub trzepaczki, aby dobrze się połączyły. Wlewamy śmietanę i całość raz jeszcze mieszamy. Dodajemy uprażone wcześniej pistacje. 2-3 łyżki pistacji można odłożyć do dekoracji.

Wstawiamy do lodówki na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie, gdy będzie już należycie schłodzona, przelewamy ją do sorbetiery i postępujemy według wskazówek producenta. Po przygotowaniu lodów w sorbetierze przekładamy je do pojemnika, dekorujemy pozostałymi pistacjami i wstawiamy do zamrażalnika, aby masa jeszcze bardziej stężała.

UWAGA: lody można przygotować również bez użycia sorbetiery. Do mleka skondensowanego wymieszanego z pastą i prażonymi pistacjami dodajemy śmietanę, którą wcześniej ubijamy (powinna być dobrze napuszona, ale nie do końca ubita „na sztywno”). Całość mieszamy i wstawiamy do zamrażalnika na kilka godzin. Przy tej masie nie ma potrzeby mieszania lodów co 30 minut jak w większości przepisów.

Smacznego!