Lody waniliowe na bazie kremu angielskiego 

SKŁADNIKI
500 ml mleka 3,2%
130 g drobnego cukru
laska wanilii
6 żółtek
100 ml śmietany 30% 

PRZYGOTOWANIE
Mleko, połowę cukru i ziarenka z całej laski wanilii gotujemy (laskę wkładamy do mleka, aby oddała dodatkowy smak, i wyciągamy po zagotowaniu). W tym czasie mikserem ucieramy żółtka z pozostałym cukrem do momentu, aż staną się jasne, puszyste i potroją objętość. 
Mleko wlewamy do żółtek i mieszamy do momentu połączenia. Całość przelewamy z powrotem do garnka i podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając, aż krem zacznie gęstnieć. Uważamy, aby nie doprowadzić do wrzenia, gdyż jajka się zetną. Odstawiamy do wystudzenia, następnie wlewamy śmietankę, mieszamy, wierzch przykrywamy folią (dzięki temu nie powstanie kożuch) i wstawiamy na 12 godzin do lodówki.
Masę przelewamy do sorbetiery i postępujemy według wskazówek producenta. Po przygotowaniu lodów w sorbetierze przekładamy je do pojemnika i wstawiamy na kilka godzin do zamrażalnika.

UWAGA: lody można przygotować również bez użycia sorbetiery. Gotową masę jogurtową wstawiamy do zamrażalnika na 3-4 godziny, co 30 minut miksując, aby nie wytworzyły się kryształki lodu, i aby masa nie zamarzła w jedną całość.

Smacznego!