To przepis dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za długo dojrzewającymi piernikami, nie mają czasu na ich przygotowanie, a do tego bakalie w świątecznych wypiekach traktują jak zło konieczne, a duże ilości słodkiego lukru uważają za coś zbędnego. Mój przepis to przeciwieństwo świątecznego klasyka. Trochę tak jakbyśmy przenieśli się na drugą stronę lustra w świecie Alicji w Krainie Czarów. Zamiast ciężkiego piernika wyobraźcie sobie klasyka PRL-owskich deserów, czyli murzynka w świątecznej odsłonie. Aromatycznego, pachnącego cynamonem i kardamonem, wilgotnego od nadmiaru powideł śliwkowych, oblanego słodko-gorzką polewą z odrobiną śmietanki. Czy nie brzmi to jak idealne ciasto bożonarodzeniowe?
Murzynek z korzennymi przyprawami
SKŁADNIKI
380 g mąki pszennej
1 łyżeczka sody
2 łyżeczki cynamonu
3 łyżeczki przyprawy piernikowej
1/2 łyżeczki mielonych goździków
1/2 mielonego kardamonu
200 g cukru
50 g miodu
300 ml mleka 3,2 %
5 łyżeczek kakao
125 ml oleju rzepakowego
3 jajka
skórka starta z pomarańczy
200 g powideł śliwkowych
POLEWA CZEKOLADOWA
100 g gorzkiej czekolady
100 g mlecznej czekolady
80 ml śmietanki kremówki 30%
PRZYGOTOWANIE
Keksówkę o wymiarach ok. 35×10 cm smarujemy masłem i wysypujemy mąką albo drobną bułką tartą.
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sodę, cynamon, przyprawę do piernika, goździki i kardamon.
Do garnuszka wsypujemy cukier, dodajemy miód, mleko, kakao i olej. Całość mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy do wystudzenia.
Następnie ubijamy białka ze szczyptą soli. Gdy będą sztywne, dodajemy po jednym żółtku, nadal ubijając. Do suchych składników dolewamy masę kakaową i powidła, całość dokładnie mieszamy. Dodajemy ubite jajka, najlepiej w dwóch, trzech partiach, delikatnie mieszając rózgą kuchenną albo łopatką, aby całość zbytnio nie opadła. Ciasto przelewamy do przygotowanej foremki i wstawiamy na 45 minut do piekarnika nagrzanego do 175 stopni C. Na koniec studzimy.
Polewa czekoladowa: dwa rodzaje czekolady i śmietanę rozpuszczamy na parze. Polewę dokładnie mieszamy łopatką, aż będzie gęsta i lśniąca. Tak przygotowaną dekorujemy ciasto. Dodatkowo można oprószyć całość cynamonem.
Smacznego!
Komentarze
Dziękuję za poprawkę, tak właśnie zrobiłam, ale wolałam się upewnić 🙂
Przepis świetny – prosty, a ciasto lepsze od niejednego piernika, zwłaszcza po 2-3 dniach, gdy „wyjdą” przyprawy.
Panie Pawle, w którym momencie dodaje Pan olej? Do masy kakaowej? Brakuje go w przepisie, jest tylko w składnikach.
🙂 już poprawione, faktycznie umknęło.
Dziękuję!