Drożdżowy wieniec z marcepanem i serem
składniki na 8-10 porcji 

To jedno z tych ciast, które mógłbym jeść cały rok. Cienka warstwa drożdżowego puchatego ciasta, słodki marcepan i spora ilość twarogu, a wszystko to wzbogacone nutą cynamonu i przyprawy korzennej, polane cytrynowym lukrem i posypane prażonymi migdałami. Palce lizać! 

ciasto
40 g świeżych drożdży
3 żółtka
50 g cukru
łyżeczka cukru waniliowego
200 g mąki pszennej
100 ml mleka pełnotłustego
60 g roztopionego masła

dodatkowo
200 g masy marcepanowej
250 g tłustego twarogu
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki przyprawy korzennej
2–3 łyżki roztopionego masła do posmarowania ciasta 

do dekoracji
100 g cukru pudru
2–3 łyżeczki soku z cytryny
50 g migdałów

Ciasto: drożdże mieszamy z łyżką mąki, łyżką cukru i połową ciepłego (ale nie gorącego) mleka. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 20 minut, aby zaczęły pracować. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dodajemy do niej przesianą mąkę, mleko, roztopione masło i wyrośnięte drożdże. Całość wyrabiamy (ręcznie ok. 15 minut, mikserem 7–8 minut). Gdy ciasto zacznie odchodzić od ręki, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na 60 minut w ciepłe miejsce.

Gdy znacznie zwiększy objętość, wykładamy je na blat podsypany mąką i delikatnie raz jeszcze wyrabiamy (jeśli zacznie się kleić, dodajemy trochę mąki). Rozwałkowujemy na prostokąt wielkości ok. 25 x 40 cm i smarujemy masłem. 

Marcepan rozwałkowujemy na taki sam prostokąt jak ciasto drożdżowe, kładziemy na nim, potem smarujemy twarogiem, posypujemy cynamonem i przyprawą korzenną. Całość zwijamy od dłuższego boku, delikatnie dociskając. Powstałą roladę przecinamy wzdłuż na pół, zostawiając nierozcięty jeden koniec o długości ok. 5 cm. Tak powstałe dwa kawałki przeplatamy na przemian, aby uzyskać warkocz, łączymy ze sobą dwa końce warkocza, aby powstał wieniec.

Całość przekładamy do formy na tartę (w jej środek wkładamy kokilkę albo obręcz, tak żeby ciasto podczas pieczenia nie połączyło się w jedną całość), smarujemy masłem i odstawiamy na 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Wstawiamy na ok. 35 minut do piekarnika nagrzanego do 170ºC. Jeśli podczas pieczenia wieniec zacznie się za bardzo rumienić, przykrywamy go folią aluminiową.

Migdały prażymy na suchej, rozgrzanej patelni. Cukier puder ucieramy z sokiem z cytryny. Gęstym lukrem dekorujemy wieniec i posypujemy prażonymi migdałami.

Smacznego!