Chleb pszenny na drożdżach 

SKŁADNIKI
500 g mąki pszennej + ok. 100 g do podsypania
350 ml wody
25 g świeżych drożdży
2 łyżki złocistego syropu (golden syrup, można zamienić na miód)
2 łyżeczki soli 

PRZYGOTOWANIE
Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól. Drożdże mieszamy w 50 ml wody i wraz z pozostałymi 300 ml dolewamy do mąki. Wyrabiamy przez kilka minut ciasto do całkowitego połączenia się składników. Przykrywamy je folią i odstawiamy na 2 godziny w ciepłe miejsce, a następnie wkładamy do lodówki na 12-14 godzin. 

Po tym czasie ciasto przekładamy na podsypany blat i stopniowo dodajemy pozostałą mąkę. Ciasto będzie dosyć luźne i na początku będzie się kleiło do rąk. Po kilku minutach wyrabiania formujemy okrągłą kulę i przekładamy ją do miski lub koszyka wyłożonego ściereczką bawełnianą oprószoną sporą ilością mąki. Przykrywamy i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić objętość. 

Na 15 minut przed końcem wyrastania wstawiamy żeliwny garnek (mój ma średnicę 22 cm) z przykrywką do piekarnika i nagrzewamy go do 250 stopni C.

Bardzo ostrożnie wyjmujemy nagrzany garnek, zdejmujemy przykrywkę, przekładamy wyrośnięty chleb do środka, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę, zmniejszamy temperaturę do 220 stopni C i dopiekamy ok. 15 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy chleb z garnka i studzimy na kratce.

Smacznego!