Cacio e pepe 

Rzymski klasyk, do przygotowania którego oryginalnie potrzebne są cztery składniki. Ja pokusiłem się o piąty, czyli marynowany pieprz, który dodaje ostrości i jeszcze bardziej podkręca smak makaronu. Ten zaś jest tu najważniejszy! Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie dodał, że najlepszy będzie ten domowy. Na koniec zaś jeszcze słowo o serze. Natchnieniem był dla mnie kozi, którego najpierw skosztowałem, a potem natychmiast kupiłem w gospodarstwie hodowlanym nieopodal Opatowa. Jest delikatny, a jednocześnie aromatyczny i wyjątkowo pasuje do ostrości pieprzu. Wy jednak spokojnie możecie go zastąpić innym, który lubicie. 

SKŁADNIKI (3 porcje)
250 g ulubionego makaronu (najlepszy będzie pappardelle albo spaghetti)
łyżka ziaren czarnego pieprzu
2-3 łyżki masła
100 g koziego sera typu parmezan (albo inny dowolny twardy ser dojrzewający)
łyżka ziaren pieprzu marynowanego
PRZYGOTOWANIE 

Makaron gotujemy w bardzo mocno osolonej wodzie. W tym czasie czarny pieprz prażymy chwilę na suchej patelni, następnie miażdżymy go w moździerzu, czym drobniej tym lepiej. Ser ścieramy na tarce, na najdrobniejszych oczkach.


Pod koniec gotowania makaronu na patelnię wsypujemy zmiażdżony pieprz oraz pieprz marynowany. Dodajemy masło i całość podsmażamy około minuty. Szczypcami lub sitkiem przekładamy makaron na patelnię. Dodajemy chochlę wody z gotowania makaronu. Wsypujemy większość sera, zostawiając część do podania. Całość mieszamy, aż do momentu, gdy zacznie się rozpuszczać. Przekładamy na talerze i posypujemy resztą sera. 

Smacznego!